Mivel az elmúlt években sajnos sorozatban jelentek meg a – valljuk be – csapnivaló Alien-könyvek (ilyen volt az Eredendő bűn és a Bűnös bolygó), most pár évvel visszanyúlnék, és a szintén Szukitsék által kiadott Rekviemet venném elő, mely némileg kakukktojásnak számít a hasonló regények között.
2124. Túl vagyunk a Föld megtisztításán, az idegeneket sikerült kiirtani bolygónkról. A hatalom a multicégek kezében van, közéjük tartozik a Synsound nevű vállalat is, mely a zeneipar abszolút ura. Damon Eddington pedig egy egykor sikeres, de ma már lecsúszott zeneszerző, aki szembefordulva a trendekkel, egészen egyedi művet akar alkotni. Ez lenne A gyűlölet szimfóniája, melyhez azonban szüksége volna egy kifejlett idegenre, hogy annak hangjait is beépíthesse új alkotásába. A Synsoundnak persze nem lehetetlen egy idegentojást beszereznie mindehhez, de a biztonságosnak vélt munka – szokás szerint – eldurvul…
A magyarul megjelent Alien-kötetek többsége nagyrészt vagy teljes mértében az űrben játszódik, ezúttal viszont végig a Földön, azon belül is Manhattanben zajlanak az események, s gigantikus összecsapások helyett mindössze néhány karakter élményeire összpontosít az író. Idegenből is csak kettő jut igazi szerephez, ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek a lények háttérbe szorulnának (lásd A bűnös bolygó esetét), sőt. Az alaptörténet ismertetéséből már kitalálható, hogy kulcsfontosságú a zeneíráshoz felhasznált idegen, név szerint Mozart… Az emberi szereplőknek pedig a többi hasonló könyvhöz képest lényegesen több lehetőségük van kibontakozni. Yvonne Navarro alienes írótársaihoz képest érzékenyebben nyúlt tehát a témához, így hát akcióból keveset kapunk, de a csúcspont valószínűleg mindenkit kárpótolni fog, bár stílusán volna még mit javítani. Mindennek hátteréül pedig a hanyatló földi világ szolgál, tele pénzéhes vállalati vezetőkkel és lesüllyedt, többnyire pempőfüggő kisemberekkel. Hiába, az Alien-regények jövőképe a negatív utópiák iskolapéldája lehetne…
Yvonne Navarróról annyit érdemes, tudni, hogy már 1993 óta foglalkozik vámpír-, zombi- és sci-fi-történetek írásával. Mivel az Alien-történeteknek is nagy rajongója, örömmel fogadta a felkérést az eredetileg képregényben napvilágot látott sztori könyvváltozatának megírására.
Monty 2010. november 27.
Aliens – Rekviem (Aliens: Music of The Spears) Írta: Yvonne Navarro Fordította: Szántai Zsolt Szukits 2005 276 oldal
Az eredeti cikk itt olvasható: monty.blog.hu